FILM: Jak prawidłowo podnieść dziecko, które trzyma głowę?

Tradycyjny już opis z moimi spostrzeżeniami do tego filmu.

Jeśli widzieliście film o podnoszeniu niemowlaka bez kontroli głowy i czytaliście post do niego, to podstawy już znacie. Jeśli jednak Wam umknął to proszę, poświęćcie kilka minut, mam nadzieję, że nieco przybliży Was do tematu. Do przeczytania tu.

Zastanawialiście się kiedyś, co właściwie oznacza ta kontrola głowy? Czyli kiedy właściwie niemowlak "trzyma głowę"? Umownie przyjmujemy, że dziecko które skończyło 3 miesiące powinno już ze wspomnianą głową sobie radzić. Co oczywiście nie oznacza, że proces ten nie może trwać dłużej, jednak po skończonym 4 miesiącu głowa nie powinna już stanowić dla malucha żadnego problemu.

U dzieci, które trzymają głowę nadal wykorzystujemy obrót na bok. Tak naprawdę nie ma momentu, w którym przestajemy korzystać z pozycji bocznej, ponieważ to właśnie ona jest bezpiecznym sposobem wstawania nawet dla nas, dorosłych. Nasz kręgosłup zdecydowanie nie lubi podnoszenia się bezpośrednio z leżenia na plecach, więc fajnie od początku życia utrwalać prawidłowe nawyki. :)



To na co chcę Wam zwrócić uwagę w tym filmie, to kolejność działań wykonywanych w trakcie podnoszenia. Najpierw mamy OBRÓT NA BOK, później PODNOSIMY GŁOWĘ, a na końcu UNOSIMY MIEDNICĘ. Jest to o tyle istotne, że daje dziecku poczucie kontroli tego, co dzieje się z jego ciałem, bo nie odrywamy go gwałtownie od podłoża. Dając delikatny sygnał przez bark dziecka pomagamy mu udoskonalić kontrolę boczną głowy, czyli jak gdyby pokazujemy, że to właśnie ona powinna być najwyżej położonym punktem ciała. O co chodzi z tym sygnałem? Z NAPRAWDĘ NIEWIELKĄ SIŁĄ ściągamy bark dziecka w dół, w stronę biodra. Serio, nie chcemy tej ręki wyrwać. To ma być tylko informacja o tym, jaką aktywność chcemy od maluszka uzyskać.

Moment w którym zmieniamy sposób podnoszenia wyznaczy Wam Wasze dziecko, najprawdopodobniej będzie to między 3 a 4 miesiącem życia. Należy po prostu spróbować podnieść niemowlę w ten sposób i sprawdzić, czy odpowiada, czy jest to dla niego jeszcze zbyt trudne.

Na filmie pokazuję podnoszenie prawą ręką, ale wierzę, że znacie mnie już na tyle żeby wiedzieć, że ręce należy zmieniać, tak aby bodźcować Wasze dziecko symetrycznie.

Jak możecie zaobserwować, przy odkładaniu kontakt z podłożem ma najpierw miednica, a dopiero później głowa dziecka. Zwróćcie proszę uwagę, co dzieje się z ręką Krzysia na filmie, w czasie kiedy go odkładam. Jego dłoń ląduje na podłożu, a palce przez krótki moment zaczynają je eksplorować. Krzyś był jeszcze zbyt mały, jednak 7-8 miesięczne niemowlaki mogą podczas takiego sposobu podnoszenia czy odkładania podpierać się na dłoni lub przedramieniu, zdobywając doświadczenia z przebywania w wyższej pozycji, czyli pomalutku ogarniać jak to zrobić żeby usiąść. Absolutnie nie nakłaniam Was do sadzania dzieci na siłę, zwracam tylko uwagę, że wykonując codzienne czynności możecie w sprytny sposób wspierać ich prawidłowy rozwój. :)



Jeśli uważasz, że tekst i film są przydatne, to nie wahaj się i udostępniaj dalej! :)

Komentarze