Sen, słodki sen...

Od kilku dni zastanawiam się, od czego powinnam zacząć. Plan już był, jednak przeglądając fejsbuka ponownie trafiłam na coś, o czym powinnam napisać.
Nie ma piękniejszego widoku niż śpiące dziecko - kto widział ten wie  Wiadomo też, że sen jest bardzo ważny dla maluchów, dlatego rodzice często wpadają w szał zakupów: łóżeczka, materace, kołderki i poduszki. No właśnie. Poduszka. Do każdego niemal zestawu pościeli dołączona jest podusia. Logiczne - my śpimy na poduszkach, toteż nasza pociecha również będzie spała na poduszce. Tylko czy aby na pewno jest to dobry pomysł...?
Każde dziecko rodzi się w tak zwanej fizjologicznej kifozie całkowitej - jego plecki wygięte są w kształt literki "c" (wynika to z pozycji płodowej). W trakcie rozwoju maluszek stopniowo kształtuje kolejne krzywizny kręgosłupa. Podkładanie poduszki może ten proces zaburzyć, co w przyszłości skutkować będzie nieprawidłową postawą ciała.
Idąc dalej: dzieci zaczynają kontrolować swoją głowę dopiero około 3 miesiąca życia - do tego momentu poduszka pod głową stanowi poważne niebezpieczeństwo, gdyż jeśli maluch nie potrafi sam obrócić głowy to może się po prostu udusić!
Dodam jeszcze, że osiąganie kolejnych etapów rozwoju nie odbywa się z dnia na dzień - to ciągłe ćwiczenie nowych możliwości. W przypadku głowy najpierw możemy zaobserwować, że maleństwo zaczyna obracać ją na boki - patrząc na to z tej perspektywy łatwo dojść do wniosku, że poduszka będzie mu to "kręcenie" głową utrudniać lub wręcz uniemożliwiać. Podobnie będzie gdy starsze dziecko zacznie ćwiczyć obroty na boki - poduszka stanie się prawdziwym "przeszkadzaczem".

Nie znaczy to, że w momencie kiedy dziecko osiąga kontrolę głowy to już bezpiecznie można mu tę poduszkę dać!

Czyli kiedy?
Nie ma złotej zasady, że robimy to gdy Dziecię będzie miało 400 i 1 dni (czy coś). Najbezpieczniej jest założyć, że kiedy Maluch porusza się samodzielnie i wychodzi mu to naprawdę sprytnie to jest gotów na "przyjęcie" poduszki. Najczęściej jest to około 16-18 miesiąca życia. Warto jednak obserwować swoje dziecko aby upewnić się czy na poduszce jest mu wygodnie oraz czy nie jest ona zbyt wysoka (wtedy głowa i szyja znajdują się w nienaturalnej pozycji).


Wszędzie znajdą się wyjątki: jeśli Twoje dziecko bardzo ulewa lub ma katar wtedy zaleca się uniesienie główki wyżej. Można oczywiście kupić klin, ale łatwiejszym (i tańszym) rozwiązaniem będzie uniesienie łóżka od strony główki poprzez włożenie pod nogi np książek.

Komentarze