Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty?

Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty? A właściwie to nie tylko się, ale i dziecko?  Szczerze mówiąc, to nigdy nie sądziłam, że na ten temat trzeba cokolwiek pisać, jednak moje ostatnie doświadczenia pokazują mi, że warto poświęcić temu kilka słów.



Wiadomo, że najwięcej zależy od wieku dziecka. Wybierając się na wizytę z niemowlakiem warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia, w której znajduje się sporo przydatnych informacji dotyczących ciąży, porodu i adaptacji po narodzinach. Przy starszym dziecku nie jest ona aż tak niezbędna, ale warto przypomnieć sobie jak przebiegał rozwój dziecka w pierwszym roku życia, żeby nie czuć się zaskoczonym pytaniami. ;)  Polecam Wam zapisywanie sobie takich głównych momentów w rozwoju właśnie w książeczce - wyobrażam sobie, że to rzecz, której nie da się łatwo zgubić. Nie mówię, że u każdego dziecka będą to informacje, które wykorzysta się w medycznych celach, ale można to potraktować jako pamiątkę. ;)

No dobra, a co jeśli dziecko ma 2,3,5,15 lat a my tego nie zapisaliśmy? Wtedy polecam przejrzeć zdjęcia , których prawdopodobnie jest sporo i mniej więcej umiejscowić w czasie takie rzeczy jak: obrót plecy - brzuch, pełzanie, czworakowanie, siadanie, wstawanie, stanie na nogach i w końcu samodzielny chód. Dla Was może to być dziwne, ale dla ludzi takich jak ja to totalnie normalne i może dać pokaźną dawkę informacji.

Sprawa numer dwa - zachęcam do zapisania Waszych pytań, wątpliwości i problemów. Uwierzcie, że w czasie wizyty pojawią się kolejne, a w takim natłoku łatwo zapomnieć o nawet najbardziej podstawowych sprawach.

Dla niemowlaka zabierzcie pieluszkę, kocyk i może jakąś ulubioną zabawkę?  Dla starszaka wygodny strój do ćwiczeń i co bardzo istotne - spróbujcie PRZYGOTOWAĆ DZIECKO do tego, że jakaś obca pani/ciocia będzie je oglądać uważnie niczym eksponat w muzeum.


Na koniec najnajważniejsze.  Odpowiedzcie sobie na pytanie CZEGO OCZEKUJECIE od tego spotkania i od samego fizjoterapeuty. Czy uważacie, że uspokoi Wasze obawy i więcej się nie zobaczycie? Czy sądzicie, że tylko pokaże Wam zestaw ćwiczeń do domu? Czy liczycie się z tym, że może podjąć decyzję o wprowadzeniu regularnej, cotygodniowej terapii? Jeśli już znacie odpowiedź na powyższe pytania, to śmiało ruszajcie na wizytę do wybranego przez Was fizjoterapeuty.  :)  Następnym razem opowiem Wam o tym, jak taka wizyta wygląda.

Komentarze