Czas na fizjo?

Często pytacie o to, kiedy wybrać się z Dzieckiem do specjalisty i czy powinienem to być pediatra, ortopeda, neurolog czy właśnie fizjoterapeuta. Oczywiście nie mogę dać Wam jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy przypadek jest inny. Teoretycznie to pediatra powinien kierować dalej, jednak w praktyce czasu na wizycie jest mało, a i pediatrzy często mają zbyt małą wiedzę i bagatelizują obawy Rodziców (całe szczęście nie wszyscy!). Wizyta u neurologa może być istotna kiedy macie w domu niemowlaka i podejrzewacie u niego zaburzenia rozkładu napięcia mięśniowego, zaś ortopeda szczególnie przyda się u starszaków i nastolatków, którzy mogą mieć problemy z wadami postawy. Prawda jest jednak taka, że z reguły każdy z tych specjalistów patrzy tylko na swój "fragment" młodego człowieka, a dopiero fizjoterapeuta składa ten obraz w całość. Hm. Czyli jednak odpowiedziałam na pytanie dość jednoznacznie. ;)

Może żeby wyjść z twarzą z tej sytuacji (i nikogo nie obrazić) dodam, że fizjo też może Was odesłać do któregoś z wyżej wymienionych specjalistów jeśli zauważy taką potrzebę, a to on przeprowadzi najbardziej całościową analizę Waszego Dziecka.

Czas na małą ściągę. (NAPRAWDĘ MAŁĄ - ciężko zawrzeć wszystkie możliwe informacje w jednym wpisie...)

Co powinno zaniepokoić?

NIEMOWLĘTA

-zauważalna asymetria - Maluch częściej patrzy w jedną ze stron podczas leżenia, wybiera jedną stronę podczas obrotów, siadania, wstawania itd;

-spłaszczenie główki z jednej strony;

-brak kontroli głowy po 3mż;

-duża niechęć do leżenia na brzuchu;

-trudność w podpieraniu się na ramionach po 3 mż.;

-mocne odginanie całego ciała do tyłu;

-przetrwałe odruchy, np. ATOS  (do poczytania TU i TU);

-brak obrotów w okolicach 6 miesiąca życia;

-prezentuje asymetryczne sposoby przemieszczania się;

-znaczne opóźnienie w osiąganiu kamieni milowych rozwoju  (mam na myśli więcej niż jedną umiejętność-brak sekwencyjności rozwoju, czyli następowania po sobie kolejnych jego etapów).MAŁE DZIECI 

-asymetria w ustawieniu głowy (pochylona w jedną stronę);

-asymetryczne ustawienie łopatek i barków;

-tendencja do chodzenia na palcach lub z nietypowym ustawianiem stóp (np. jedna lub obie stopy ustawione do wewnątrz);

-nadmierne koślawienie (kolana w "x") lub szpotawienie  (kolana w "o") nóg.  (Co to znaczy nadmierne? Nie wiem jak to wytłumaczyć - wprawne oko terapeuty po prostu to widzi ...) dla ułatwienia dodam, że powyższe często idzie w parze z:

-mocno odstającym brzuszkiem i pogłębioną lordozą lędźwiową a także

-płaskostopiem i koślawym ustawieniem stóp (kostki uciekają do środka)
MŁODZIEŻ 

-zwracamy uwagę dokładnie na te same elementy co wyżej plus dodatkowo :

-asymetria tzw.trójkątów talii  (czyli tego miejsca)-widoczną asymetrię po obu stronach kręgosłupa przy skłonie w przód
To takie najbardziej ogólne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Przypomnę tylko, że szczególnie w przypadku niemowląt istotne jest wczesne wykrywanie nieprawidłowości - wymienione przez mnie rzeczy są bardzo podstawowe. Zachęcam do śledzenia postów o prawidłowym rozwoju, tam znajduje się jeszcze więcej informacji. :)

Podkreślam, że ten tekst nie jest w żadnym stopniu poradą medyczną. Jeśli cokolwiek w rozwoju Twojego Dziecka Cię niepokoi, to czym prędzej zgłoś się do specjalisty! Dzieci nie diagnozuje się przez internet!

Komentarze